עיצוב חלונות לבית במראה וינטאג

מראה הוינטאג', שהפך לפופולארי מאד בשנים האחרונות, כולל במסגרתו מגוון רחב מאד של אלמנטים עיצוביים, אשר יחד יוצרים את המראה הכל כך מיוחד הזה

גם חלונות הבית עצמם יכולים לקחת חלק בכך ולהציע אף הם את סגנונם המיוחד. מה מאפיין חלונות, המעוצבים בסגנון וינטאג' וכיצד בוחרים בחלון המתאים?

מה מאפיין חלונות וינטאג'

קשה להתעלם מסגנון הוינטאג', שלוקח חלק בלתי נפרד כמעט מחיינו כיום. מדובר בסגנון עיצובי פופולארי מאד, הבא לידי ביטוי בתחומים שונים, לרבות בתחום עיצוב הבית. עיצוב כזה משלב, במסגרתו, מבחר של אלמנטים ישנים, בעלי מראה מיוחד. מדובר באלמנטים שהינם פריטים יחידים במינם, שבדרך כלל לא ניתן למצוא נוספים כמותם. פריטי הוינטאג' הם פריטים בני יותר משלושים שנה. לעיתים מדובר אפילו בפריטים בני 100 שנה או יותר. מכיוון שהם נדירים, המחיר שלהם יהיה גבוה יותר, אולם אין הדבר נכון לגבי כולם. כשמדובר בחלונות המעוצבים בסגנון, או כאלה שנועדו ליצור את סגנון עיצובי כזה בבית, הכוונה היא לחלונות בעלי מראה ישן, העשויים מעץ או מברזל. ישנו דגש רב מאד על מראהו הטבעי של החומר ופחות על עיבודו, וגם עיצוב נקי ופשוט יותר. חלונות כאלה יכולים להיות גם חלונות ישנים מאד, שנלקחו מבתים שנהרסו.

כיצד בוחרים את החלון המתאים ליצירת סגנון ישן שכזה

מי שרוצה ליצור בבית שלו מראה וינטאג', חשוב שיבחר חלונות וגם אלמנטים נוספים, שיחד ייצרו את המראה הנכון וההרמוני. כמו:

כשמדובר בחלונות לבית, יש להתייחס לכמה נקודות חשובות, אולם ראשית יש להחליט על התקציב וגם על העיצוב הכולל שאותו רוצים ליצור במקום. טווח המחירים יכול להיות רחב מאד ולכן, כדאי להגדיר את התקציב מראש, שאותו מוכנים ויכולים להקדיש לטובת העניין. סקר שוק, הבוחן כמה דגמי חלונות שונים יכול לעזור במציאת החלון המתאים הן מבחינת עיצובו והן מבחינת המחיר שלו.

יש להתייחס לחדרים עצמם שבהם מעוניינים להתקין את החלון. לחדרי השינה יתאימו חלונות כנף או הזזה. לשירותים ולמקלחת יתאימו חלונות קטנים, שנועדו לרוב לאיוורור בלבד. נקודה נוספת וחשובה לא פחות היא החומר. לא לשכוח כמובן שיש לשלב גם סורגים לחלונות, לקבלת ההגנה המקסימאלית לבית. ולכן בעת בחירת סוג החלון, יש לקחת גם פרט זה בחשבון.

כדי ליצור מראה וינטאג' בבית מומלץ לבחור חלונות העשויים מברזל או מעץ. למרות שמקובל לבחור לאחרונה חלונות אלומיניום, הנחשבים עמידים וחזקים מאד, סגנון עיצובי זה איננו בהכרח מתאים לרוח הווינטג'. בכל זאת, אם מתאמצים במיוחד, אפשר גם למצוא כמה חלונות העשויים מפרופיל אלומיניום שיוכלו להתאים.

חשוב לבחון את האלמנטים הנוספים שנמצאים בבית, את הצבעים השולטים בהם, את החומרים מהם עשויים ועוד. מראה וינטאג' משלב במסגרתו לא מעט פריטים ואלמנטים שונים. חשוב שהם ישתלבו נכון אחד עם השני וייצרו מראה שלם ומתאים. אין זה אומר בהכרח שהחלונות צריכים להיות באותו הצבע כמו הריהוט, אולם כן חשוב שיצרו את האווירה הנדרשת ו"ידברו" בשפה עיצובית זהה.