עיצוב גינות

הגינה שלנו, קטנה ככל שתהיה, אם היא מעוצבת ומסודרת היטב, תהווה את מוקד העניין והמשיכה של המשפחה והחברים.

 ממש כשם שעיצוב הבית דורש השקעת מחשבה ותכנון, כך גם עיצוב הגינה מצריך תכנון קפדני. גינה רחבה או קטנת ממדים לא מהווה גורם המשפיע על התכנון, להיפך הוא הנכון, גינה קטנה לעיתים דורשת זמן תכנון רב יותר מגינה גדולה. כדאי לשלב את עיצוב הגינה כחלק מעיצוב הבית יש צורך במעצב פנים בעל ידע בעיצוב גינות.

מדוע לא להסתפק בגנן לצורך עיצוב גינה?

מקצוע הגננות הינו מורכב ומשלב בתוכו מספר נושאים:
1. תכנון גינות – הדגש הוא על הבנת הצרכים של הלקוח יחד עם שילוב של הבנה בסוגי צמחיה וראייה עתידית של אופן ואופי הצמחייה שנשתלת.
2. עיצוב גינות – שילוב של תכנון עם עיצוב כמוהו כשילוב בין אדריכל למעצב פנים, שילוב זה מאפשר תכנון גינה עם דגשים על צרכים והיבט על פרקטיות ונוחות.
3. הקמת גינות – לאחר התכנון נדרשת ההקמה שהיא בעצם ביצוע התוכנית הלכה למעשה.

אולם כאשר רוצים ליצור זרימה טובה בין הגינה שמחוץ לבית לבין אזור המגורים והאירוח הפנימי (כלומר הבית שלנו), ויש צורך לתת דגש על שילוב אלמנטים מבפנים ומבחוץ, ישנה חשיבות רבה לצרף לתהליך התכנון והעיצוב גם אדריכל נוף, אשר מתמחה בתכנון של חללים ואזורים פתוחים ושילובם עם מבנים, מיזוג של החוץ עם הפנים והפנים עם החוץ.
אמנם הסברה הרווחת היא שאדריכל נוף מיועד לתכנון פארקים או בתי מלון, אך כיום ישנה הבנה ברורה שעל מנת לייצר הרמוניה מושלמת בין עיצוב הגינה לבית יש צורך בבעל מקצוע עם התמחות בתחום.

שילוב של מעצב גינה עם פנים הבית

כיום ברור ומובן כי אם רוצים לקבל תוצאות איכותיות בעיצוב שמשלב את הבית וסביבתו צריך את שירותיו המקצועיים של אדריכל נוף. אמנם העלויות יקרות יותר, אך לאורך זמן ישנו חיסכון עצום הן מבחינת התחזוקה והן מבחינת הפרקטיות. עיצוב גינות פרטיות, גג וקונספט (תבלינים, טרופי וכו') כולם יהיו יפים וטובים יותר אם התכנון יעשה על ידי אדריכל. אם בעבר קצת אדמה, כמה ערוגות, שתילים וצמחים היו נראים מיוחדים ויפים והיוו את עיצוב הגינה במלואה, כיום לא כך הדבר. גינה מיוחדת ושימושית שמשלבת את עיצוב הבית מחייבת תכנון מקדים עם הבנת צרכים ושימושים עתידיים.

מבחן העלויות

כאמור המיזוג המוצלח בין שני עולמות העיצוב מחייב אותנו לשכור את שירותיו של אדריכל נוף, עלויות ההקמה אינן זולות ועל אחת כמה וכמה העלויות של האדריכל.
אולם תכנון נכון מאפשר לנו חיסכון גדול לאורך זמן, הידע של המעצב שבעזרתו אנו בוחרים אביזרים, גופי תאורה וריהוט, משפיע על עיצוב הגינה ועל איכות החומרים והגימור של ריהוט הגן שלנו. תאורה והשקיה מתוכננות נכון יחסכו לנו הוצאות מיותרות של חשמל ומים, וכמובן האירוח יהיה מוצלח כי הוגדרו האזורים הנכונים לייעודם.

לסיכום:
עיצובי גינות מיוחדות הוא חלק מתחום עיצוב הפנים צריך להיות חלק מתכנון הבית שלנו, בחירת ריהוט גן וגופי תאורה תואמים יכולים לייצר המשכיות מתוך הבית והחוצה לו. הגדרה נכונה של אזור האירוח ביחס למיקום המטבח יאפשרו קלות בהגשה של כיבוד ואוכל ליושבים בגינה.
עדיף להתאמץ קצת מבחינת ההוצאות ולרכוש את שירותיו של איש מקצוע מן התחום, כיוון שרק אדם שמבין את היחסים שבשילוב אלמנטים ייתן מענה לתכנון מוצלח, שבסופו המיזוג בין פנים הבית לסביבתו יהיה מושלם.

מעצבים את הגינה? באתר טורקיז תמצאו מגוון פריטי ריהוט גן, תאורה לגינה וכדים מעוצבים.